Bawełna - niepozorny krzaczek
Bawełna - niepozorny krzaczek
Przeciętna wiedza w tym temacie skupia się wokół świadomości jej powszechnego zastosowania w przemyśle tekstylnym. Warto jednak sięgnąć głębiej, aby docenić i wyrazić wdzięczność, za to co każdego dnia mamy w zasięgu ręki.
 
Nitki bawełny znalezione w jaskiniach w Meksyku datuje się na ok. 7000 r.p.n.e. Te znalezione w Pakistanie datuje się na 5500 r.p.n.e.
 
Część naukowców jest jednak zdania, że już starożytni Egipcjanie znali i uprawiali bawełnę 12 tys lat p.n.e. W rzeczywistości jednak bardzo trudno jest określić, kiedy człowiek zaczął uprawiać i stosować bawełnę.
 
Do Europy trafiła dopiero ok. 300 r.p.n.e, sprowadzona i rozpowszechniona przez arabskich kupców. Najstarsza firma tekstylna w Europie powstała w Manchester i jako pierwsza w Europie zaczęła produkować odzież z bawełny.
 
Pierwsza wersja, podobna do współczesnego t-shirta pojawiła się w 1938.
 
W Polsce przemysł tekstylny zaistniał w XIX w. osiedlając się w Łodzi, która po dziś dzień jest stolicą naszej rodzimej branży włókienniczej. Pierwsza w Polsce, tzw. Biała Fabryka powstała w 1839. Dziś szacuje się, że tylko w samym regionie łódzkim istnieje ponad 4300 firm zajmujących się produkcją wyrobów tekstylnych i odzieżowych.
 
Materiały wykonane z bawełny obecnie zaspokajają 70% rocznego popytu na wszystkie tkaniny odzieżowe na świecie, a ilość jej zastosowań jest ogromna. Stosuje się ją do produkcji dżinsu, aksamitu, sztruksu. Ze względu na swoją uniwersalność wykorzystywana jest w produkcji poszycia pościeli, sieci rybackich, filtrów do kawy a nawet papieru.
 
Bawełna jest wytrzymała na rozciąganie, odporna na ścieranie, dobrze absorbuje barwniki, przepuszcza powietrze, dobrze przewodzi ciepło, jest antyalergiczna, miła w dotyku, odporna na wysoką temperaturę.
 
 

A jak wygląda bawełna zanim stanie się materiałem?

Bawełna to niepozorny krzaczek uprawiany na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Kwitnie żółtymi kwiatami, które po przekwitnięciu przekształcają się w owoce. Nasiona bawełny pokrywają się włóknami, stanowiącymi białe kuleczki.
 
Najpierw trzeba bawełnę zerwać z krzaczków i oddzielić ziarna od włókien. Zebrana bawełna jest prasowana w bele, które następnie są wyczesywane. Otrzymane włókna skręca się w nici, z których w tkalni powstaje tkanina i dopiero z niej można stworzyć materiał, z którego będą szyte nasze ubrania.
 
Dobra jakościowo bawełna posiada gładką powierzchnię, bez wystających nitek, poszarpanych włókien czy nierównych zszyć. Z takiej bawełny szyjemy nasze ubranka.
 
Według wierzeń hinduskich bawełna spadła z nieba, by koić smutki i łagodzić lęki.
 
Przyznajcie sami, że trudniej się smucić otuliwszy się czymś delikatnym i mięciutkim.
 
Otulmy dzieci w Sollo, aby jakość i kolor naszych ubranek oddalał je od smuteczków i na miękko budził radość 😊
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl